Yangın Kepenkleri nedir ne işe yarar

Yangın Kepenkleri Nedir ?

Yangın bir yapının başına gelebilecek en kötü durumlardandır. Yapıları yangından korumak için bir çok önlem alınabilir. Bu önlemlerden bir tanesi de yangın kepengi sistemleri dir. Yangın bir yapıya maddi olarak ayrıca can kaybı olarak geri dönebilir. Yapıların sorumluluğunu üstlenen kişiler yangın ihtimaline karşın önlemlerini alması gerekir. Yangın için alınabilecek önlemlerin en önemlilerinden olan yangın kepenkleri sistemi yangın ihtimalinin olduğu her yerde uygulanmalıdır.

Yangın tehlikesi bulunan yapılar, her zaman tehlike altındadır. Personelin dikkatsizliği veya bir çok nedenden ötürü yangın çıkabilir. Bu tür nedenlerin hepsinin düşünülerek önlemlerin en üst düzeyde tutulması gerekir. Alınabilecek önlemlerin tümü maddi veya can kaybını önleyecek adımlardır. Otomatik yangın kepenk sistemleri ısıya duyarlı oldukları için yangın anında hayati önem taşıyacaktır.

 

Yangın kepengi sistemleri bir işyeri için neden önemlidir sorusuna cevap vermek yangın kepenginin ne denli önemli olduğunu açıklayacaktır. Yangın etrafında bulunan yanıcı maddelere çok çabuk sıçrayıp alanın tamamını çok kısa bir süre içerisinde sarabilecek bir durumdur. Yangının yıkıcı olmasını engellemek için en kısa zamanda müdahale edilmesi gerekir. Fakat bazı durumlarda ne kadar erken müdahale etsenizde yangın kısa süre içerisinde yayılmış olabilir.

 

Yangın bu denli hızlı yayılabildiği için müdahale zamanınız çok kısıtlı olabilir. Büyüyen bir yangına ise profesyonel bir ekibin müdahale etmesi gerekir. Yangın çok büyüdükten sonra amatör müdahaleler bazen yarardan çok zarar sağlar. Profesyonel ekibin müdahalesi sonrasında ise yangının ne kadar yıkıcı olduğu gözlemlenebilecektir.

Yangın Kepenkleri Ne İşe Yarar

Yangın kepenk sistemleri ısıya karşı dayanıklıdır. Yangının çıktığı alan yangın kepengi sistemleri ile donatılmışsa yangının yıkıcılığı azaltılacaktır. Yangın kepenk sistemleri, yangının bulunduğu alandan yangının daha ilerilere gitmesini engeller böylece diğer alanlara yangının sıçraması engellenmiş olur. Yangının kontrolü bir nebzede olsa otomatik yangın kepengi sistemleri ile sağlanabilmektedir.

 

Diğer kepenk sistemlerinin aksine yangın kepengi boyasız üretilmektedir. Üretilen maddenin rengi değiştirilmemektedir. Söz konusu yangın olunca üretilen yangın kepenginin belirli standartları karşılayabilmesi gerekir. EI 45,EI 60, EI 90, E 120 sınıfı standartlarına uygun olmalıdır. Yangına dayanıklı kepenk sistemlerinin hava akımını sızdırmayan bir yapıda olması gerekir. Hava akımının geçmesi yangının bulunduğu alandaki zehirli havanın da diğer alanlara taşınacağı anlamına gelir.

 

Yangın kepengi sistemlerinin yalıtım malzemesi taş yünü olmalıdır. Yangın kepengi sistemleri üzerinde bulunan ısı sensörleri ile veya müdahale ile devreye girebilmektedir. Isı sensörleri ile devreye girmesi yangının diğer alanlara sıçramasını büyük oranda engellemektedir. Yangın kepenginin kapanmasından sonra yangın bölgesinde insanların olabilmesine karşın kapının içeriden açılabilmesini sağlayan panik kol olmalıdır. Panik kol kepenginin, dışarıdan kapatılsa bile içeriden açılabilmesine olanak sağlar. Böylece yangının başlamasından sonra içeride kalan bir kişi yangının bulunduğu alana haps olmaktan kurtulur. Yangına dayanıklılık süresine göre yangın kapı kanat kalınlığı artmaktadır.

Yangın Kepenk Fiyatları

Yangın kepenk fiyatları uzman ekibimizin keşifi sonrası verecekleri rapor doğrultusunda belirlenebilmektedir. Bir çok değişkenin söz konusu olması sabit bir fiyat belirlemenin önüne geçmektedir. Firmamız ile iletişime geçip alanında profesyonel ekibimizin size soracağı sorular doğrultusunda fiyat belirlenmeye başlayacaktır.

Yangın kepenk sistemleri fiyatları genelde bu şekilde belirlenebilmektedir. Müşterinin tam olarak ne tür bir kepenk istediğini anlayabilmemiz ve ona en iyi hizmeti verebilmemiz için diyalog halinde kalmamız gerekmektedir. Yangın çok hassas bir konu olduğu için konunun çok iyi analiz edilmesi ve gerekli önlemlerin çok ciddi alınması gerekmektedir. Firmamız tarafından üretilen yangın kepenk sistemleri standartlara uygun olup, yasal kuralların öngördüğü şekilde üretilmektedir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir